Αλλαγή γραμματοσειράς
Avanti Cafe

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΑΓΟΡΑ 990 ADVENTURE - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 19, 2008 7:47 am 

Καλημερα σε ολους...χρειαζομαι την βοηθεια σας σε καποιες αποριες που εχω πριν προχωρησω στην αγορα καινουριου 990 adventure !!!
1)Καταρχην απο θεμα αξιοπιστιας αν υπαρχει προβλημα ή αν βγαζουν μονο συγκεκριμενες βλαβες....
2) Σε ταξιδι δικαβαλο με βαλιτσεσ σε ποιεσ ταχυτητες μπορει να κινειται ανετα και ποσο ανετα για τους αναβατες?
3) Υπαρχουν θεματα καλυψης εγγυησεων σε πιθανες βλαβες (πολλες εταιρειες κανουν τα στραβα ματια και τα πληρωνεις τελικα απο την τσεπη σου....!)
4) Υπαρχει ικανοποιητικη καλυψη ανταλλακτικων (stock αντιπροσωπειας)
5) Απο καταναλωση σε νορμαλ συνθηκες πως ειναι???
6) Απο θεματα service ?? Υπαρχουν μαστορια που να ξερουν τι κανουν ή
θα τρεχουμε στο μαντειο των Δελφων για να <<μαντεψουμε>> την βλαβη ?
7) Ακουσα φημες οτι σκοπευει η KTM να βγαλει το επομενο σε 1200 !!
Ισχυει ??? Να περιμενω ??
8) Χωμα θα μπορω να χαιρομαι ή να το ξεχασω ....??? πραγμα που δεν θελω γιατι θα πουλησω το 200exc που εχω για να παρω αυτο !!!
Sorry για το μεγαλο ποστ αλλα ειμαι σε διλλημα και πιστευω οτι μονο εσεις μπορειτε να βοηθησετε πραγματικα για να προχωρησω.......

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 19, 2008 8:27 am 
Άβαταρ μέλους

KTM Μοντέλο: 990 Adventure
Εγώ το αγόρασα πέρυσι τον Οκτώβριο και σου απαντώ με την εμπειρία των 9 μηνών.

1) Κανένα πρόβλημα αρκεί να είσαι σωστός σε στρώσιμο, χρήση και προγραματισμένη συντήρηση
2) Με τις αλουμινένιες βαλίτσες της ΚΤΜ-Τouratech συνιστάται τελική 130, εγώ πάω 150 χωρίς πρόβλημα. Οι αναβάτες έχουν πρόβλημα, η σέλα είναι απλά για τα σκουπίδια. Την άλλαξα με της Touratech (standard height) και είδα αρκετή βελτίωση, αλλά μην ξεχνάς ότι η μοτοσυκλέτα είναι rally enduro και όχι touring enduro.
3) Δεν γνωρίζω, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
4) Υπάρχει σε βαθμό καλύτερο από τα γιαπωνέζικα, ίσως και από την BMW.
5) Υψηλή, εγώ χρησιμοποιώ vespa στην πόλη
6) Υπάρχουν και καλοί και κακοί και τσαπατσούληδες, όπως σε όλες τις μάρκες.
7) Μάλλον δεν ισχύει
8) Το μηχανάκι είναι καταπληκτικό στο χώμα, αλλά μην φανταστείς trail και μονοπάτια...σε ανοιχτά κομάτια, απλά δεν σε πιάνει κανείς και τίποτα..εγώ το χαίρομαι τρομερά και στην πόλη.
9) Αδικαιολόγητες ελείψεις η ανυπαρξία δείκτη βενζίνης, alarm στα φλας και tubeless ζαντών.

Κλείνοντας, έχω να πω ότι είναι καταπληκτική μοτοσυκλέτα γι αυτό που σχεδιάστηκε. Είναι καθαρόαιμο, με όλα τα συν και πλην που αυτό συνεπάγεται...Ελπίζω να σε βοήθησα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 19, 2008 9:15 am 
Επίσημο μέλος
Άβαταρ μέλους

KTM Μοντέλο: Adventure 950s
Φίλε Roadrunner....
Μόλις προχθές έκανα ενα test ride του εν λόγω θηρίου!
Είμαι κάτοχος ενος Prestige LC4 640.
Καταρχήν , λόγω ύψους η μηχανή φαίνεται δισκολοκίνητη και βαριά....καμία σχέση!!!!!
Η μηχανή μέσα στην πόλη είναι παιχνίδι , σωστή κατανομή βάρους , άψογη (Κατ ' εμέ) θέση οδήγησης , φρενάρες απίστευτες και με το ABS και χωρίς , endless ροπή ειδικά απο τις 6000 rpm η μηχανή μεταλάσεται!!!
Το έχει ενας φίλος μου και ο λόγος που δεν μου την έδινε είναι γιατί εαν το οδηγήσεις - κόλλησες!!!!!
Πραγματικά μπήκα πάλι στην πρίζα να χρεωθώ για αλλη μια φορά! :razz:

Ωραίο και το BMW βέβαια (μιλάω για το 1200) αλλά too much 4 nothing!Πανάκριβο sevice , ανταλλακτικά , βαριά....
Με το καλό φίλε μου να το πάρεις το "περιπέτεια" και με την σωστή οδήγηση και στην πόλη "περιπέτεια" θα είσαι!
:-P

ΥΓ . Κάνω για την πρωώθηση έ?? :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 19, 2008 10:16 am 
Επίσημο μέλος
Άβαταρ μέλους

KTM Μοντέλο: 950ADV+450EXC
Φίλε roadrunner έχω το 950 adventure :
1)Αξιοπιστία: έχω κάνει 30000 χλμ σε ταξίδια καθότι και Σερρεως και δεν μου παρουσίασε πρόβλημα κανένα.
2)Σε ταξίδι θα σου στύλο Φώτο να δεις φόρτωμα και πήγαινα άνετα με 150-170 με givi βαλίτσες τριπλετα λάστιχα karoo φορτωμένα λουκάνικο και πολλά πολλά αλλα . το μηχανάκι πήγαινε κυρία αλλά με ένα SOSOSOS θέλει σωστή ρύθμιση αναρτήσεων για να είσαι άνετος
3)Από πλευράς εγγυήσεων και κάλυψης είναι ΤΕΛΙΟΙ σου μιλάω εκ πήρας λόγω κάποιον προβλημάτων που παρουσίασε η μηχανή με καλύψανε πλήρως χωρίς κανένα απολύτως κόστος και αντίρρηση και με την καλύτερη εξυπηρέτηση δείχνοντας ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή.
4)Ότι και να χρειαστείς από ανταλλακτικά υπάρχει σε χρόνο μηδέν αρκεί να απευθυνθείς στα σωστά σημεία.
5)Σε συνθήκες πόλης με το γκάζι σε δυνατά επίπεδα 180χλμ αυτονομία και μετά έρχεται το λαμπάκι ρεζέρβας για να καλύψει άλλα 30χλμ. Σε ταξίδι με 150-170χλμ/ω σου βγάζει μονός 220χλμ. Και μετά ρεζέρβα και φορτωμένος 190-200χλμ.
6)Από service τα μαστόρια είναι που θα πέσεις εγώ στις αρχές έπεσα σε κάτι μ….. με αποτέλεσμα να χάσω πολλά λεφτά και να μου δημιουργήσουν προβλήματα στη μοτο. Η συμβουλή της μαμάς εταιρείας είναι πας σε έναν και αν δεν σου κάνει τη δουλειά που του πλήρωσες ΕΠΗΜΕΝΗΣ!!!!
7)Κάτι ακούγετε αλλά ……..!!!
8)ΧΩΜΑ?????? Ο μοναδικός χαρακτηρισμός στο χώμα είναι ότι το μηχάνημα είναι ΠΙΣΤΟΛΙ. Πίστεψέ με το έχω χώσει σε σημεία τρελά για περεταίρω χωμάτινες πληροφορίες έλα μια Τετάρτη εκεί που μαζευόμαστε.
9)Τα κατά του :
α)σαμπρέλες (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ) κόστος 30€ ανά τεμάχιο
β)Χρήση χωμάτινη = με μεγάλο πολύ μεγάλο κόστος συντήρησης και επισκευών για ξόδεψα 2000€ σε μηδενικό χρόνο λόγο χρήσης χωμάτινης κάτι που δεν συμβένει αν πηγαίνεις soft χώμα και ταξιδιωτικά endurο.
Και μια μικρή συμβουλή κράτα το καθαρόαιμο. Εγώ ήδη ετοιμάζομαι να αγοράσω γιατί το θεριό δεν μπορεί να κάνει το exc.
Πιστεύω φίλε μου έστω και λήγω να σε κατατόπισα με άλλα λόγια το μηχάνημα είναι TOP και όσο να θέλουν τα BMW δεν το φτάνουν.

ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ !!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 19, 2008 4:54 pm 

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!!!
Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης με το BMW που κατα την γνωμη μου ειναι παρα πολυ ακριβο για αυτο που προσφερει και πολυ ασχημο.....
Τεσπα γουστα ειναι αυτα!!! test ride θα κανονισω μια ακομη φορα για να με βοηθησει στην τελικη αποφαση...
θα επανελθω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 19, 2008 11:02 pm 
Άβαταρ μέλους

KTM Μοντέλο: 990 Adventure
Μια χαρά τα λένε τα παιδιά.
Το μοτέρ ξυρίζει το μηχανάκι σκίζει,τα κάνει όλα και συμφέρει.
Εγγύηση σωστή καθώς και οδική βοήθεια(2 έτη Ευρωπαική κάλυψη) σε περίπτωση βλάβης της μοτο(φταίξιμο ΚΤΜ).
Χώμα μπαίνει exc όμως δεν είναι.Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Φλαταδούρες τέρμα γκάζι και ανοιχτά κομμάτια το adv,μονοπάτια και κατάσταση enduro το exc.

A και μην ξεχάσω......αν έχεις υπομονή....έρχονται νέα μοντέλα καθώς και το μεγάλο στα 1200 στα μέσα του 2009 όμως το συγκεκριμένο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 20, 2008 3:19 pm 

Αγορασα μεταχειρω το 990 μοντ.2006.Βασικα εκανα ανταλλαγη με ιδιωτη με την προηγουμενη μοτοσυκλετα που ειχα.Οποτε τα περιθωρια επιλογων ηταν ελαχιστα.Ηθελε λιγο φτιαξιμο στα περιφεριακα τα οποια και φτιαξα μεμικρο κοστος.Η μηχανη κυριολεκτικα μαμαει,σκετος ινδιανος.Οι φημες που κυκλοφορουν σε κανουν επιφυλακτικο,αλλα μην φοβασαι τιποτε...απλα ειναι φημες.Δεν διαφερει σε τιποτε απο οτιδηποτε μαρκα μηχανων κυκλοφορει γυρω μας.Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι το 990 αντεχει σε κανιβαλισμους,στριβει-φρεναρει ταξιδευει διασκεδαστικα και με ασφαλεια.Επειδη ειχα το R1200GS ,πριν ενα χρονο,δεν συγκρινονται μεταξυ τους.Το 1200 ειναι πλαδαρο,το 990 αθλητικο.
Αφησε που το 1200 βγαζει ενα σωρο ανοητες βλαβες με τα ηλεκτρονικα που εχει.
Θα σου πω για την θερμοκρασια του μοτερ,το δικο μου εχει ακραπες,ανεβαινει συγκριτικα με αλλες μηχανες πολυ λιγοτερο.
Για τα λαστιχα φοβομουν γιατι δεν υπαρχουν αλλες επιλογες,εκτος απο πιρελι,αλλα επαθα πλακα.Κραταν στον δρομο πολυ καλα.Σε βολτα στις σροφες της Καβαλας τα λαστιχα "ζυμαριασαν"στα πλαγια,πρωτη φορα το ειδα αυτο,σε ημιτρακτεροτα λαστιχα.Τρομερο πλαισιο,φανταστικες αναρτησεις.Ειναι απο τις μηχανες που οταν κατεβαινεις....ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 4:57 am 

οντως χαμογελας,τσιμπησα χτες αυτη την προσφορα
http://www.ktm.gr/photos/news15a.jpg

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη